Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia nawigacji i lepszego dostosowania strony do preferencji użytkownika. Pliki te można zablokować w dowolnym momencie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Dowiedz się więcej.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Magazyn Uczestników funduszy Pekao
Jesteś w: Mój portfel > Skomponuj swój własny portfel IKZE

Skomponuj swój własny portfel IKZE

Powrót »
Dodano: 19.07.2016
Skomponuj swój własny portfel IKZE

Portfel indywidualny w Programie Pioneer Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego[1] to nowe rozwiązanie dla osób, które planują oszczędzać na emeryturę, chcąc przy tym samodzielnie kształtować skład swojego portfela. Dostęp do kilkudziesięciu funduszy/subfunduszy pozwala realizować różnorodne strategie inwestycyjne.

Portfel indywidualny oferuje cenioną przez wielu inwestorów elastyczność: każdy uczestnik samodzielnie decyduje o doborze funduszy/subfunduszy, które – w jego opinii – najlepiej wpiszą się w obraną przez niego strategię inwestycyjną. Do decyzji klienta należy również podział wpłat na poszczególne fundusze/subfundusze. W skład Portfela indywidualnego może wchodzić maksymalnie sześć funduszy/subfunduszy, spośród blisko 30 dostępnych w ramach Programu IKZE.

Dostęp do wielu rynków

Inwestor może zmieniać fundusze/subfundusze tworzące Portfel indywidualny, a także modyfikować procentowe udziały środków zgromadzonych w poszczególnych funduszach/subfunduszach. Ma do wyboru różnorodne strategie inwestycyjne, oparte na rozmaitych klasach aktywów z rynków z całego świata.

Z Portfela indywidualnego mogą skorzystać także ci inwestorzy, którzy już są uczestnikami Programu IKZE i posiadają Portfel modelowy. Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję, która pozwoli na przeniesienie środków z Portfela modelowego do Portfela indywidualnego. Odwrotna operacja, czyli zamiana Portfela indywidualnego na modelowy, nie jest możliwa.

Limit wpłat na IKZE w 2016 roku wynosi 4866 zł. Tę kwotę możemy odliczyć od podstawy opodatkowania, dzięki czemu odzyskamy 18% lub 32% wpłaty (w zależności od progu podatkowego).

IKZE dla każdego

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dobry pomysł na to, by zacząć regularne oszczędzanie z myślą o emeryturze. Ulgi podatkowe często mobilizowały Polaków do działania – warto i tym razem skorzystać z preferencji podatkowych. Roczna wpłata na IKZE może być odpisana od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że zwrot podatku za 2016 rok może wynieść nawet 1557 zł (w 32-procentowym progu podatkowym) lub 876 zł (w progu 18-procentowym), o ile wykorzystamy maksymalny limit wpłat na IKZE na ten rok (tj. 4866 zł).

Dostępności IKZE sprzyjają także niewygórowane – w przypadku Programu IKZE – progi wpłat. Pierwsza z nich powinna wynieść co najmniej 200 zł. Warto jednak pamiętać, że jeżeli do Portfela indywidualnego wybierzemy więcej niż jeden fundusz/subfundusz, to pierwsza wpłata na każdy fundusz/subfundusz wchodzący w skład tego portfela nie powinna być niższa niż 100 zł. Kolejne wpłaty powinny natomiast wynieść minimum 100 zł na dany fundusz/subfundusz (zarówno w Portfelu indywidualnym, jak i w Portfelu modelowym).

Portfel indywidualny poszerza dotychczasową ofertę Programu IKZE, w ramach którego dostępne są następujące Portfele modelowe: Stabilnego Inwestowania i Dynamicznego Inwestowania, składające się z trzech subfunduszy. Zaletą Portfeli modelowych jest mechanizm dostosowania poziomu ryzyka i potencjału wzrostu inwestycji do okresu oszczędzania pozostającego do ukończenia przez oszczędzającego 65. roku życia. Im bliżej osiągnięcia tego wieku, tym większy udział subfunduszy o niższym ryzyku.

Obecna oferta Programu IKZE spełnia zatem oczekiwania zarówno inwestorów, którzy samodzielnie chcą komponować portfel IKZE, jak i tych, którzy preferują gotowe rozwiązania przygotowane przez specjalistów.

Komentarz

Piotr Szulec

dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investment Management S.A.

 

Portfel indywidualny umożliwia dostęp do wielu strategii inwestycyjnych, od akcyjnych przez zrównoważone, stabilnego wzrostu po obligacyjne, a także ekspozycję na różne rynki, np. rynek amerykański, rynki wschodzące czy Europę Wschodnią. Tak szerokie spektrum geograficzne i dostęp do zagranicznych rynków pozwala reagować na zmieniające się tendencje rynkowe, co ma istotne znaczenie przy założeniu wieloletniego horyzontu oszczędzania na emeryturę.

 

Bomba demograficzna tyka

IKZE nie jest jedyną formą oszczędzania na emeryturę – właściciel IKZE może posiadać również Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) czy konto w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE). Warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym lepiej. Trendy demograficzne nie pozostawiają nam dużego pola manewru: prognozy mówią o tym, że w 2050 roku połowa Polaków będzie miała więcej niż 50 lat (obecnie mediana[2] wieku społeczeństwa wynosi 38 lat). Obowiązujący system emerytalny nie będzie w stanie utrzymać finansowego ciężaru starzenia się społeczeństwa.
Dlatego lepiej już dziś zacząć oszczędzać, np. 100 czy 200 zł, niż za paręnaście lat stanąć przed koniecznością odkładania na czarną godzinę znacznej części pensji. Czas jest bowiem największym sprzymierzeńcem regularnie oszczędzających.

 

Opracowanie,
Zespół Pioneer Pekao TFI S.A.

 

 [1] W artykule również jako: Program IKZE.

[2] Mediana – wartość, powyżej i poniżej której znajduje się jednakowa liczba osób.

Pioneer Pekao TFI S.A. oferuje prowadzenie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego w ramach Programu Pioneer Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Szczegółowe zasady uczestnictwa w P rogramie IKZE określają Warunki uczestnictwa w P rogramie IKZE dostępne u podmiotów prowadzących dystrybucję oraz w internecie na stronie www.pioneer.com.pl. Lista prowadzących dystrybucję dostępna jest na www.pioneer.com.pl.
Z uwagi na to, że Program IKZE oparty jest na lokowaniu środków w fundusze inwestycyjne, inwestycja wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Uczestnik powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale również poniesienia straty.

Skontaktuj się z nami

Centrum Obsługi Klienta:
801 641 641 lub (+48) 22 640 40 40
pekaotfiCOK@pekao-fs.com.pl