Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia nawigacji i lepszego dostosowania strony do preferencji użytkownika. Pliki te można zablokować w dowolnym momencie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Dowiedz się więcej.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Magazyn Uczestników funduszy Pekao
Jesteś w: Rynki > Jak utrwalić wzrost gospodarczy po mistrzostwach?

Jak utrwalić wzrost gospodarczy po mistrzostwach?

Powrót »
Dodano: 20.04.2012
Jak utrwalić wzrost gospodarczy po mistrzostwach?

Organizacja wielkiej imprezy sportowej nie musi zawsze zakończyć się sukcesem. O ile faza „przed imprezą” jest z zasady korzystna dla gospodarki z racji samych inwestycji, faza „po imprezie” wymaga zagospodarowania i ciągłego wykorzystania stworzonej infrastruktury.

Kluczowym problemem wydaje się znalezienie zastosowania dla obiektów sportowych. Władze Portugalii rozważają obecnie wyburzenie kilku stadionów, których utrzymanie jest zbyt kosztowne dla nadwątlonego kryzysem budżetu. Pozostaje także problem sfinansowania długu publicznego, którym często finansuje się znaczną część inwestycji. Dług publiczny Grecji w rok po olimpiadzie w 2004 roku osiągnął 100% PKB. Dzisiaj gospodarka tego kraju z długiem sięgającym 170% jest w stanie agonalnym.

Mogłoby się wydawać, że tajemnicą długoterminowego sukcesu jest przyciągnięcie większej liczby zagranicznych turystów. Wspomniany raport dla PL.2012 podkreśla znaczenie atrakcyjności turystycznej kraju i rozwiniętej bazy hotelowej, ale w kontekście jedynie krótkookresowego wzrostu. Aby wzrost był długotrwały, niezbędne są również drogi. Czasami warto też powstrzymać się przed nadmiernymi wydatkami. Przed igrzyskami w 1984 roku władze Los Angeles postanowiły nie zadłużać się z tej okazji i pozostawić wolną rękę prywatnym inwestorom – impreza przyniosła na czysto 250 mln dolarów zysku.

Skontaktuj się z nami

Centrum Obsługi Klienta:
801 641 641 lub (+48) 22 640 40 40
pekaotfiCOK@pekao-fs.com.pl