Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia nawigacji i lepszego dostosowania strony do preferencji użytkownika. Pliki te można zablokować w dowolnym momencie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Dowiedz się więcej.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Magazyn Uczestników funduszy Pekao
Jesteś w: Poradnik > Jak sfinansować dobre studia dla dziecka?

Jak sfinansować dobre studia dla dziecka?

Powrót »
Dodano: 28.08.2012
Jak sfinansować dobre studia dla dziecka?

Wiele osób uważa, że najistotniejszym i decydującym o całej przyszłości etapem edukacji są studia. Jak zapewnić dziecku zdobycie wyższego wykształcenia na renomowanej uczelni? Jak zgromadzić potrzebne środki?

 

Jak wynika z obliczeń w artykule, koszt 5-letnich studiów o czesnym za semestr w wysokości 3 tys. złotych to łącznie 30 tys. złotych. Doliczając do tego konieczność wynajmu mieszkania (25 tys. zł) i koszty utrzymania (20 tys. zł), otrzymujemy 75 tys. złotych. Jaką sumę należy odkładać co miesiąc przez 20 lat, aby zebrać tę kwotę?

 

Jaką sumę należy odkładać co miesiąc przez 20 lat, aby zebrać 75 tys. zł?

 

Okazuje się, że nie jest ona zbyt wysoka – wynosi około 312,50 zł miesięcznie przy założeniu, że stopa zwrotu ze zgromadzonych pieniędzy będzie równa inflacji kosztów utrzymania, wynajmu i czesnego.

 

Jeżeli rozważnie zainwestujemy systematycznie oszczędzane pieniądze, możemy pozwolić sobie na odkładanie nawet mniejszej kwoty. Przykładowo, jeśli inwestycja będzie przez 20 lat zarabiała średnio 5% powyżej inflacji, to wystarczy wpłacać wówczas jedynie 202 zł. Z kolei w przypadku gdy odłożone środki będą przynosić 10% powyżej inflacji, minimalna kwota, jaką należałoby odkładać, wyniesie 125 zł. Przy obu tych symulacjach uwzględniono już podatek od zysków kapitałowych.

 

Zatem, aby odłożyć środki niezbędne do sfinansowania dziecku najlepszego wykształcenia wyższego, nie będą konieczne drastyczne wyrzeczenia, lecz jedynie konsekwentne oszczędzanie i wybór najodpowiedniejszego produktu finansowego, który zapewni uzyskanie wystarczającej kwoty przy niedużym wysiłku.

 

Ciąg dalszy artykułu już wkrótce

Skontaktuj się z nami

Centrum Obsługi Klienta:
801 641 641 lub (+48) 22 640 40 40
pekaotfiCOK@pekao-fs.com.pl