Ten serwis wykorzystuje pliki cookie w celu ułatwienia nawigacji i lepszego dostosowania strony do preferencji użytkownika. Pliki te można zablokować w dowolnym momencie, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

Dowiedz się więcej.
Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Magazyn Uczestników funduszy Pekao

demografia

Globalne wyzwanie, różne rozwiązania

Dodano: 08.11.2016

Starzenie się społeczeństw oraz jego ekonomiczne i społeczne konsekwencje to nie tylko jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi świat. To także prawdziwy test efektywności systemów emerytalnych. Są kraje, które na ten proces przygotowały się lepiej niż inne. Dania, Holandia i Australia – to m.in. tam warto szukać inspiracji dotyczących tego, jak reformować obowiązkowy filar ubezpieczeń społecznych i upowszechniać dobrowolne oszczędzanie na emeryturę.

Emerytury pod lupą

Dodano: 07.11.2016

W starciu z negatywnymi trendami demograficznymi współczesne systemy emerytalne są praktycznie bez szans. Dzisiejsze poziomy stóp zastąpienia, które już wydają się nam niepokojąco niskie, za parę lat mogą być tylko wspomnieniem. Jeżeli jednak zaczniemy oszczędzanie na emeryturę odpowiednio wcześnie, nie tylko zgromadzimy odpowiedni kapitał, lecz także możemy niemal nie odczuć związanych z tym wyrzeczeń.

Emerytury: przyspieszona lekcja demografii

Dodano: 01.08.2016

Wypłacane przez państwowy system emerytalny świadczenia będą się obniżać – zapewne w kategoriach bezwzględnych, a na pewno w relacji do przeciętnych dochodów w kraju. I nie zmienią tego nawet najlepsze reformy emerytalne, bo herbata od samego mieszania nie staje się słodsza...

Nieubłagana demografia

słowa kluczowe: emerytura, rynek pracy, demografia
Dodano: 18.03.2013

Trendy demograficzne już dziś oddziałują na globalny rynek pracy, a ich wpływ na układ sił w światowej gospodarce będzie z każdym rokiem przybierać na znaczeniu. To problem nie tylko w skali makro. Systemy emerytalne nie będą w stanie sprostać wyzwaniu szybkiego starzenia się społeczeństw, w tym polskiego. Oznacza to, że każdy z nas musi sam zadbać o swoją emeryturę.

Skontaktuj się z nami

Centrum Obsługi Klienta:
801 641 641 lub (+48) 22 640 40 40
pekaotfiCOK@pekao-fs.com.pl